Naționala Spaniei – în finala Euro 2024

10 7 F 2

Primul meci din semifinalele Campionatului European de Fotbal a avut loc marți, 9 iulie. La el au participat echipele naționale ale Spaniei și Franței.

Spania a obținut o victorie muncită, cu scorul de 2-1. Toate golurile au fost marcate în primele 25 de minute ale meciului, după care scorul nu s-a mai schimbat. Eleviilui Didier Deschamps au deschis scorul în minutul 9. Mbappe a centrat în zona portarului pentru Kolo Mouane. Atacantul a marcat din apropiere cu o lovitură de cap precisă. Francezii au preluat conducerea. Bucuria lor a fost însă de scurtă durată. În minutul 21, Lamin Yamal a șutat incredibil de frumos și a nimerit colțul lung al porții. 1-1. Acest gol a fost primul pentru Yamal la Euro 2024. În plus, Yamal a devenit cel mai tânăr jucător care înscrie la Campionatul European.

Francezii uimiți au primit imediat al doilea gol. Dani Olmo a înscris la colțul lung al porții, iar mingea a ricoșat din Kunde și a ajuns în spatele lui Mignolet.

Căpitanul Naționalei Franței, Kylian Mbappe, a comentat  echipei sale. El nu și-a căutat scuze și a spus că a ratat turneul, „Pentru mine, turneul este un eșec. Am vrut să devin campion la Euro, dar nu s-a întâmplat. Acesta este fotbalul. Trebuie să mergi mai departe. A fost un an lung, plec în vacanță să mă odihnesc, îmi va face bine”, a declarat Mbappe.

Din primele minute ale meciului de la Munchen, tânărul Lamin Yamal a intrat pe teren. Astfel, spaniolul va deveni cel mai tânăr jucător (16 ani și 362 de zile) din istoria Campionatelor Mondiale și Europene care va juca în semifinalele uneia dintre aceste competiții.

Yamal a depășit precedenta performanță a legendarului brazilian Pele. În 1958, „Regele fotbalului” a jucat în semifinalele Cupei Mondiale împotriva Franței. În ziua meciului, brazilianul avea 17 ani și 244 de zile.