România părăsește Euro 2024, după ce a cedat cu 0:3 în fața Olandei

MUNICH - (l-r) Dennis Man of Romania, Nicolae Stanciu of Romania, Xavi Simons of Holland during the UEFA EURO 2024 round of 16 match between Romania and the Netherlands at the Munich Football Arena on July 2, 2024 in Munich, Germany. ANP MAURICE VAN STEEN (Photo by ANP via Getty Images)

Au început cu 3-0 și au terminat cu 0-3 — acesta a fost rezultatul evoluării echipei naționale a României la Euro 2024. Toate echipele din Grupa E, în care Ucraina a terminat pe ultimul loc, au fost eliminate din competiție după prima etapă a play-off-ului. Olanda, în schimb, și-a revenit după eșecurile din faza grupelor și a ajuns în sferturile de finală.

Românii au surprins în meciul cu Olanda. Dacă în meciul de deschidere cu ucrainenii s-au uitat la adversari și în general au încercat să nu joace cu primul număr, în partida cu Olanda, România a început meciul destul de activ în atac. Toate acestea, însă, nu au dus la nimic, iar în minutul 20 „portocaliii” (deși au juxat în uniformă albastră) au deschis scorul. A fost vina portarului? Pe de o parte, Niță a ratat mingea. Pe de altă parte, Gakpo a șutat de la 18 metri, iar viteza mingii a fost de 121 km/o. Nu trebuie să fie ușor să reacționezi la o asemenea lovitură.

Golul, așa cum se obișnuiește să se spună în astfel de cazuri, le-a dat o gură de oxigen elevilor lui Ronald Koeman. Înainte de pauză, olandezii au obținut zece cornere și au amenințat destul de des poarta adversă. Totuși, intriga, în ciuda faptului că România practic nu a atacat, a durat până în ultimele zece minute. Și aici a intrat în joc înlocuirea lui Koeman. În minutul 83, Gakpo a rămas în picioare după o luptă de putere cu Drăguș și a împins mingea în centru, unde Malenu avea să lovească în poarta goală.

Și chiar înainte de fluierul final Malen într-un contraatac a alergat spre poarta adversă și l-a prins pe portarul român pe partea opusă — 3:0.