Ucraina, în cadrul unui schimb reciproc de prizonieri, a adus acasă încă 160 dintre cetățeni ai săi, a anunțat Președintele Volodymyr Zelenski.
„Continuăm să îi aducem acasă pe ucraineni din captivitatea rusă. Astăzi, 160 de militari au fost eliberați din prizonierat. Toți se aflau în captivitate încă din anul 2022. Printre cei eliberați astăzi se numără militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei, Serviciului de Stat Special de Transport, membri ai Gărzii Naționale și grăniceri. Ei au apărat Ucraina în Mariupol și la „Azovstal”, precum și pe direcțiile Donețk, Lugansk, Harkiv, Zaporijjia, Kiev, Cernighiv și Sumî”, a menționat Zelenski.
„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com
