În cadrul unui schimb de prizonieri, un apărător din regiunea Cernăuți s-a întors acasă din captivitatea inamică. Informația a fost comunicată de Consiliul Raional Nistru. După cum s-a aflat, printre cei eliberați se numără Viktor Kambur din comunitatea Livinți, raionul Nistru. El a petrecut patru ani în prizonierat. În prezent, militarii eliberați trec prin programul necesar de reabilitare și recuperare după perioada de captivitate. Amintim că astăzi, 26 iunie, s-au întors acasă din prizonieratul rusesc 160 de ucraineni.
„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com
