CAFEAUA DE DIMINEAȚĂ

27 06 А 1

Stelele de mare

Un om mergea pe țărm și, deodată, a văzut un băiat care ridica ceva de pe nisip și arunca în mare. S-a apropiat și a văzut că băiatul ridica de pe nisip stele de mare. Acestea îl înconjurau din toate părțile. Părea că pe nisip sunt milioane de stele de mare, țărmul fiind la propriu presărat cu ele pe mulți kilometri.

– De ce arunci aceste stele de mare în apă? – a întrebat omul, apropiindu-se.

– Dacă vor rămâne pe țărm până mâine dimineață, când va începe refluxul, vor muri, – a răspuns băiatul, fără să se oprească din ceea ce făcea.

– Dar asta este pur și simplu o nebunie! – a spus omul. Privește în jur! Sunt milioane de stele de mare aici, plaja este pur și simplu plină de ele. Eforturile tale nu vor schimba nimic!

Băiatul a ridicat următoarea stea de mare, s-a gândit o clipă, a aruncat-o în mare și a spus:

– Ba da, eforturile mele vor schimba foarte multe… pentru această stea.

(Din rețelele de socializare) 

1 КАВА Р.

(T.L.)

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com

Добавить комментарий