S-au împlinit 50 de ani de când absolvenții promoției din 1976 și-au luat rămas bun de la școala dragă – Școala Medie Nr. 2 din Noua Suliță (în prezent liceu). Și iată au pășit din nou pragul școlii.
Pe teritoriul instituției, absolvenții au fost întâmpinați de directoarea liceului, Ina Calistruc, care i-a familiarizat cu viața și realizările instituției.
Absolvenți au trecut prin cabinetele didactice și sălile de clasă ale școlii, au vizitat muzeul școlii, unde au lăsat o însemnare memorabilă în cartea de oaspeți. De asemenea, s-au adunat pentru o lecție în clasa în care au învățat cândva, lecție susținută de profesorul Nicolae Calistruc, profesorul care le-a predat istoria și educația fizică.
Acești oameni respectabili și-au amintit de copilărie, au povestit despre realizările lor în viață, au împărtășit amintiri și experiențe. Întâlnirea a fost interesantă, plină de conținut și s-a desfășurat într-o atmosferă deosebită. Cu ocazia acestei întâlniri, absolvenții anului 1976 au oferit cadouri de preț, se menționează în postarea pe Facebook a Liceului nr.2 din Noua Suliță.
„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com
