Militarului din Cernăuți, Serghii Lazar, i s-a conferit post-mortem titlul de Erou al Ucrainei

28 06 F 6

Ordinul „Steaua de Aur” i-a fost conferit pentru „curajul personal și eroismul manifestate în apărarea suveranității statului și a integrității teritoriale a Ucrainei, precum și pentru devotamentul în slujba poporului ucrainean”. Acest lucru este menționat în decretul Președintelui Volodymyr Zelenski din 5 mai.

Distincția a fost înmânată soției lui Serghii Lazar – Lilia. „Tu ești Eroul meu pentru totdeauna. Accept această recompensă ca pe un semn, ca pe o călăuză pentru viitor. Ca pe o mare onoare și o datorie de a păstra pe mai departe memoria ta și a tuturor Eroilor căzuți, care sunt la fel de demni ca și tine”, a scris Lilia pe pagina sa de Facebook.

În petiție se menționează că Serghii a fost comandant de vehicul de luptă în cadrul Brigăzii 63 Separate Mecanizate. El a trecut în neființă la vârsta de 49 de ani, în apropierea satului Torske din regiunea Donețk. A primit ultima bătălie pe 25 noiembrie 2024. Comunitatea și-a luat rămas bun de la Serghii Lazar pe 2 decembrie 2024, acesta fiind înmormântat în cimitirul din Sadagura, după cum s-a anunțat pe pagina de Facebook a Consiliului Regional Cernăuți.

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com

 

Добавить комментарий