„Regina Sânzienilor” își adună prietenii

24 06 F 4

La 24 iunie, potrivit calendarului ortodox (stil nou), este prăznuită Nașterea lui Ion Botezătorul, Denumirea populară a acestei sărbători este „Sânzienele” și este legată de fenomenul solstițiului de vară. În județul Suceava se desfășoară Festivalului-concurs „Regina Sânzienelor”, ajuns anul acesta la ediția a XII-a. El a avut loc la Sucevița, în ziua de 20 iunie. La Festivalul-concurs au participat și colective artistice din regiunea Cernăuți, care s-au bucurat de înalta apreciere a juriului. Astfel,  la secțiunea „Regine” Premiul I și titlul de „Regina Sânzienelor” a fost acordat Alvinei Maria Bota din Boian.  La secțiunea „Prințese” de  Premiul al II-lea s-au învrednicit  Anastasia și Sofia Poclitar din Boian. La  Secțiunea „grup” câștigătorul Premiului al II-lea

a devenit Ansamblul de dansuri „Mărțișor” din Marșinți (coordonator Emma Mândrescu), Premiul al III-lea le-a revenit  Grupului folcloric „Ghiocelul” din  Vancicăuți (coordonator Vladimir Rață) și

Ansamblului de dans popular „Miorița” din Boian (Serghei Poclitar). Premiul Special al Juriului (Secțiunea Grup) a fost acordat Grupului etno-folcloric „Țărăncuța” din Marșinți (coordonator Sofia Roșca). Comentând succesul „Țărăncuței”, Sofia Roșca a menționat în postarea sa de pe Facebook: „Sincere mulțumiri familiei Parasca, pentru invitație și Premiul acordat.

Ne vom strădui și mai departe să păstrăm, costumul popular autentic și și tradiția noastră strămoșească”.

(V.K.)

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com 

Добавить комментарий