Premiul I și cel mai înalt titlul al Festivalului „Regina Sânzienelor 2026”

25 06 F 7

În data de 20 iunie, comuna Boian, la cea de-a XII-a ediție a Festivalului-Concurs „Regina Sânzienelor”, desfășurat la Sucevița, România, a avut onoarea de a obține cel mai înalt titlu –  „Regina Sânzienelor 2026”, o realizare care ne umple sufletele de mândrie și bucurie. Sub coordonarea și îndrumarea lui Serghei Poclitar, participanții din Boian au reprezentat cu cinste comunitatea, obținând rezultate deosebite și demonstrând că dragostea pentru tradițiile strămoșești.  Munca și talentul aduc roade frumoase. La secțiunea „Regine”  Premiul I și titlul „Regina Sânzienelor 2026”  i-a revenit Alvinei Maria Bota.  La secțiunea „Prințese” Premiul II i s-a acordat  Anastasiei și Sofiei Poclitar.  La Secțiunea „Grup” Premiul III a fost oferit  Ansamblului de dans popular „Miorița”. Aceste rezultate sunt dovada că Boianul are copii și tineri talentați, care poartă cu demnitate costumul popular, păstrează și transmit mai departe valorile și tradițiile moștenite de la strămoși.

„Ne mândrim cu fiecare dintre artiștii noștri și suntem convinși că datorită unor astfel de oameni și unor astfel de evenimente, rădăcinile noastre românești vor dăinui în timp. Adresăm sincere felicitări tuturor participanților și profunde mulțumiri familiei Dumitru și Elena Parasca, adevărați ambasadori ai Bucovinei și ai valorilor autentice, pentru că prin Festivalul „Regina Sânzienelor” reușesc, an de an, să adune laolaltă frumusețea, tradiția și sufletul românesc. Boianul se mândrește cu fiii și fiicele sale, care duc mai departe, cu dragoste și demnitate, moștenirea lăsată de străbuni”, se menționează în postarea lui Serghei Poclitar.

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com 

 

Добавить комментарий