Ca răspuns al unui demers colectiv din partea familiilor Eroilor căzuți, în Noua Suliță se planifică modernizarea și amenajarea complexă a Aleii Memoriei.
Recent în cadrul unei întâlniri a primarului Maria Nicorici cu rudele apărătorilor căzuți, a fost discutată problema modernizării Aleii. Actualul ei amplasament nu dispune de suficient spațiu pentru desfășurarea evenimentelor în masă și necesită o renovare capitală. Ce se planifică mutarea Aleii pe un teren mai convenabil, unde va fi amenajată o platformă pavată și vor fi instalate panouri comemorative unificate.
Crearea unui spațiu memorial modernizat va permite cinstirea cu demnitate a eroismului pământenilor noștri, se menționează în postarea Consiliului Orășenesc Noua Suliță.
„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com
