La Punctul de trecere a frontierei „Porubne — Siret” se finalizează prima etapă de modernizare a terminalului de marfă

24 06 F 2

Proiectul este finanțat în comun de UE și Ucraina în cadrul programului Connecting Europe Facility, informează  Serviciul de Reconstrucție și Dezvoltare a Infrastructurii din regiunea Cernăuți.

Lucrările la terminalul de marfă „Porubne — Siret” se apropie de finalizarea primei etape — structura de inginerie a viitorului complex este aproape gata. În cadrul lucrărilor executate, au fost instalate: sistemul de canalizare pluvială și stațiile de epurare; îmbrăcămintea din beton de ciment a carosabilului; insulele de siguranță cu pavilion pentru polițiștii de frontieră; structura metalică deasupra sectorului cu patru benzi; bariera și blocatorul automat; sistemul staționar de control radiologic și iluminatul exterior.

Reconstrucția complexă prevede construcția a patru benzi suplimentare de intrare în Ucraina, o zonă organizată de așteptare pentru camioane și implementarea unor tehnologii vamale moderne.

După darea în exploatare, terminalul va crește semnificativ capacitatea de procesare a punctului de trecere și va reduce timpul de tranzit al frontierei pentru transportul de marfă.

Proiectul este implementat în condiții de cofinanțare 50/50 dintr-un grant al UE și din Bugetul de stat al Ucrainei.

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com 

Добавить комментарий