Tusk a numit absența lui Zelenski la conferința de la Gdańsk un „gest de dezescaladare a tensiunii”

24 06 F 1

Premierul Poloniei, Donald Tusk, a declarat că absența Președintelui Volodymyr Zelenski la Conferința pentru reconstrucția Ucrainei de la Gdańsk este un „gest de dezescaladare a tensiunii” în relațiile dintre Kiev și Varșovia. Acesta a făcut declarația marți, 23 iunie, în cadrul unei conferințe de presă comune cu șefii de guvern din Grupul de la Visegrád, scrie Ukrinform.

Potrivit șefului guvernului polonez, în ultima perioadă a apărut o tensiune emoțională inutilă și „reacții inadecvate de ambele părți” între președinții Ucrainei și Poloniei. „Sunt în contact permanent cu prim-ministrul Iulia Svyrydenko. Ea m-a informat că va conduce delegația [la conferința de la Gdańsk]. În ceea ce mă privește, nu sunt dezamăgit. În opinia mea, acest lucru înseamnă, poate, chiar o desfășurare mai eficientă a conferinței, fără tensiuni inutile, și percep acest lucru ca pe un gest de dezescaladare a tensiunii”, a punctat Tusk.

Conferința pentru reconstrucția Ucrainei, care se va desfășura la Gdańsk în perioada 25-26 iunie, urmează să devină una dintre principalele platforme internaționale pentru atragerea investițiilor, stabilirea cooperării și găsirea de soluții practice pentru reconstrucția postbelică a Ucrainei.

Organizatorii preconizează participarea a aproximativ o mie de companii. Aproximativ o treime dintre participanți vor fi companii ucrainene, o altă treime poloneze, iar restul vor reprezenta alte țări ale lumii.

Pe 23 iunie, s-a anunțat că prim-ministrul Ucrainei, Iulia Svyrydenko, va conduce delegația ucraineană la Conferința de reconstrucție a Ucrainei de la Gdańsk în locul Președintelui Volodymyr Zelenski, pentru a evita „politizarea inutilă” a evenimentului.

„Libertatea Cuvântului” – www.lyberti.com 

Добавить комментарий