Victorie pe teren propriu pentru echipa FC Bucovina-Cernăuți

nivass

În cadrul etapei a 14-a a Campionatului Ucrainei la fotbal Liga a II-a, FC Bucovina a obținut o victorie importantă, scor 3-0, pe propriul teren, în fața celor de la „Nyva” Vinnyțea.

Prima repriză a aparținut în totalitate bucovinenilor, care au reușit să marcheze prin Evgen Nemtinov în minutul 33. Cel de-a doilea gol a fost înscris în minutul 56 cu capul de Roman Șafarostov. Al treimea gol, ca și primul, a fost marcat în timpul adăugat de arbitru (90+4) de Nemtinov.

FC Bucovina ocupa locul 7 cu 11 puncte, având următoarea linie de clasament:  2 victorii, 5 egaluri și 4 înfrângeri. Pe primul loc se situează Agrobiznes (33 puncte), pe doi – Prykarpattia (31 puncte) și pe locul trei – Nyva Ternopil (22 puncte).

Următorul meci FC Bucovina îl va disputa pe 7 octombrie cu „Polissia” Jitomir.