Bicfalvi a redevenit golgheterul Campionatului din Ucraina

bikfalvi

bikfalvi

Eric Bicfalvi a mai reușit o dublă și a redevenit golgheterul Campionatului din Ucraina. Eric Bicfalvi a reuşit o dublă pentru echipa Volyn Luţk, care a remizat în deplasare cu Metalist Harkiv, 3:3, într-un meci din etapa a 23-a a Campionatului Ucrainei.

Fostul mijlocaș al Stelei a fost integralist, la fel şi Florentin Matei. Partida a avut o desfăşurare ieşită din comun în ultimele 20 de minute. Volyn a condus prin golul lui Aleksandr Kobahidze din minutul 40 şi a fost egalată în minutul 73, când a punctat Vladimir Priomov. După numai 4 minute, jucătorul de 27 de ani i-a readus pe oaspeţi în avantaj, pentru ca acelaşi Priomov să restabilească egalitatea, zece minute mai târziu. Românul a reuşit al doilea său gol în minutul 89, însă Artem Biesiedin a egalat în minutul 90+3.
Bicfalvi este golgheterul campionatului, cu 14 reuşite, câte au şi Artem Kraveţ şi Andrii Iarmolenko, ambii de la Dinamo Kiev.
Cu trei etape rămase, Volyn are 27 de puncte şi este pe locul 7 din 12 echipe, cu şanse minime de calificare în Europa League. Lider şi foarte aproape de câştigarea titlului este Dinamo Kiev, cu 59 de puncte, cu 7 mai mult decât Șahtar Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, şi cu 9 mai mult decât Dnipro Dnipropetrovsk.