Duel ucraineano-portughez de anvergură pe 7 și 14 aprilie

duel ucraineno portugehz

duel ucraineno portugehz„Minerii” din Donețk şi-au aflat următorul adversar din Europa League. Şahtar se va duela în sferturile competiţiei cu Braga din Portugalia, după ce a evitat nume mari precum Sevilla, Villarreal, Liverpool sau Borussia Dortmund.
„Sigur că ar părea că tragerea la sorţi ne-a favorizat, cu Braga, şi ei spun acelaşi lucru cu Şahtar, pentru că totuşi sunt două echipe din două ţări cu un fotbal sub nivelul celor din Spania, Anglia şi Germania.
Noi cu Braga am mai jucat, e o echipă care an de an joacă în cupele europene, acum vreo 3 ani cred că a eliminat-o pe Dinamo Kiev tot în sferturi de finală. Noi am câştigat, de fapt, meciurile cu ei cu 3:0 şi 2:0, dar niciun meci nu se compară cu ce­lălalt. Ei vor veni cu siguranţă foarte motivaţi după victoria cu Fe­ner­bahce, pentru că Fener este o echi­pă considerabilă, ţinând cont de jucătorii care joacă, şi Nani, şi Van Persie. De aceea, ne aşteaptă un meci greu”, a declarat Mircea Lu­ces­cu pentru Digi Sport.
Este de menționat că „minerii” şi-au pierdut în această iarnă cel mai important jucător. Alex Teixeira a plecat în China, la Jiangsu Suning, pentru 50 de milioane de euro. Brazilianul este pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Ucraina, cu 22 de reuşite, fiind la 12 lungimi de principalii urmăritori.
Meciurile din sferturile de finală Europa League se vor disputa tur-retur, pe 7 şi 14 aprilie. Primele echipe extra­se din urne vor juca partidele tur pe teren propriu. „Sfer­turile” din Europa Lea­gue: