Echipa din Cuciurul Mare – deţinătoarea Cupei regiunii Cernăuţi de fotbal

Cuciurul Mare

Cuciurul MareÎn finala Cupei regionale Cernăuţi de fotbal 2015 s-au întâlnit două echipe din raionul Storojineţ: Zarinok şi Maiak. Echipa din Cuciurul Mare – Maiak, a jucat de două ori în finală în ultimii trei ani, însă de ambele ori a fost învinsă.În anul 2012, FC Maiak a fost învinsă de echipa din Banilov cu scorul de 4:2, iar în anul 2014 în ultimele secunde ale meciului în poarta cuciurenilor a marcat echipa Pid­ghiria din or. Storojineţ. Toate aceste fapte indicau de la bun început că setea de victorie era mare în rândurile fotbaliştilor din Cuciurul Mare.
Finala 2015 a fost în mare parte dominată de fotbaliştii din Cuciurul Mare. Zarinok a deschis scorul pe neaşteptate, golul fiind marcat de Igor Migalatiuk. În cea de a două repriză Maiak a organizat mai multe atacuri bine gândite, fotbaliştii combinau destul de rapid şi constructiv.
Rezultatul nu s-a lăsat aşteptat. Mai întâi, Iuri Koso­van a egalat scorul, iar în ultimele minute ale meciului cuciurenii au mai înscris o dată. Deci, noua deţinătoare a Cupei regionale Cernăuţi de fotbal este echipa din Cuciurul Mare. Învingătorii au fost premiaţi de şeful Departa­men­tului pentru tineret şi sport al Administraţiei Regionale Cer­năuţi, Bogdan Vitovski, dar şi de vicepreşedintele Federa­ţiei ucrainene de Fotbal, Vasyl Orleţki. Ultimul a declarat că finalistele Cupei regionale Cernăuţi vor primi drept ca­dou câte 25 de bilete la meciul Ucraina – Spania.