FC Bucovina învinsă acasăde FC Poltava

FC Bucovina

FC BucovinaFC  Bucovina a fost iarăşi bătută acasă în cadrul Primei Ligi ucrainene de fotbal. Cernăuţenii s-au întâlnit cu FC Poltava, însă scorul final de 0:1 în favoarea oaspeţilor nelinişteşte suporterii bucovineni.

Unicul gol al meciului a fost marcat din penalty. În minutul 29 Mykola Jovtiuk a faultat în careul de pedeapsă a Bucovinei, arbitrul nu s-a lăsat dus pe gânduri, iar penalty-ul a fost executat la rece de Iuri Solomka. FC Bucovina s-a dovedit a fi nepregătită pentru o astfel de evoluţie a evenimentelor. În cea de a doua repriză cernăuţenii au fost mai activi, combinau bine, însă atacurile în mare parte erau blocate până a ajunge la faza şutului. Ce-i drept, fanii cernăuţeni nu au fost mulţumiţi de deciziile uneori discutabile ale arbitrilor din Kiev. Nemulţumirea, însă, nu poate influenţa rezultatul final – 0:1 pentru cei de la Poltava.