FC Bucovina, la un pas de la retrogradarea din Liga I

snisko2

FC Bucovina rămâne din nou fără victorie. În cadrul etapei a 33-a a Campionatului Ucrainei la fotbal Liga I echipa cernăuţeană înregistrează un egal (1:1) într-un meci disputat pe teren propriu în faţa echipei Ghelios (Harkiv).

Oaspeţii reuşesc să deschidă scorul în minutul 34 al întâlnirii printr-un şut superb al lui Oleksandr Snijko, care trimite balonul în colţul de sus al adversarilor. FC Bucovina pe tot parcursul întâlnirii a avut doar o singură ocazie clară de gol pe care a folosit-o din plin în minutul 80.

Jucătorii cernăuţeni au mai avut câteva ocazii bune de a marca, însă ghinionul i-a însoţit şi de această dată.

FC Bucovina ocupă locul 15 în clasamentul general cu 33 de puncte. Pe locul 16 se află FC Sumy tot cu 33 de puncte. Soarta echipei, condusă de Oleg Raţii, se va decide pe 2 iunie în partida programată în deplasare împotriva FC Sumy.

Un rezultat nefavorabil va retrograda FC Bucovina din Liga I. Cu toate acestea, antrenorul principal Oleg Raţii rămâne optimist şi critică jucătorii din linia ofensivă.

„Din păcate, acţiunile din ofensivă nu sunt încununate de succes. în fond, e o problemă care există şi la alte echipe. Actualmente fotbalul ucrainean are o problemă cu jucătorii din linia de ofensivă. De ce Şahtar achiziţionează jucători străini? Pentru că nu avem fotbalişti care pot marca goluri, în meciul cu FC Sumy vom ieşi pe teren cu gândul la victorie. Nu ne dăm bătuţi! Totul e încă în mâinile noastre!”, a spus antrenorul principal al FC Bucovina, Oleg Raţii.