FC Sumy bătută la Cernăuţi cu scorul de 4:1

Sumy Bucovina 4-1

Sumy Bucovina 4-1În ultimul meci de acasă din cadrul Primii Ligi de Fotbal, Bucovina Cernăuţi s-a întâlnit cu FC Sumy. Scorul a fost deschis în minutul 3. Din penalty a înscris Serghii Atelkin. Oaspeţii nu s-au lăsat dominaţi, însă în min. 44 Vasyl Palagniuk a mai înscris un gol, reducând la minimum eforturile celor de la Sumy.
În cea de a doua repriză FC Sumy a reuşit să înscrie (min. 59), însă intriga a fost omorâtă de acelaşi Palagniuk, care a făcut o dublă în min. 70. Ultimul gol în meci a fost marcat de Boris Orlovski din centrarea lui Koroleanciuk. Scor final – 4:1 în favoarea gazdelor.
În acest context, primăria oraşului Cernăuţi intenţionează să susţină Bucovina financiar. Potrivit primarului oraşului, Oleksii Kaspruk, s-a reuşit păstrarea echipei în formatul ei obişnuit, primăria planifică să acorde Clubului de fotbal 200 mii de grivne, necesare pentru supravieţuirea echipei cernăuţene. „Bugetul minimal al echipei este de 1,5 milioane grivne. Multe echipe din Ucraina întâmpină probleme financiare. Sunt convins că vom găsi o soluţie. Cernăuţii nu vor rămâne fără un club de fotbal”, a spus primarul oraşului.