Pugiliştii bucovineni medaliaţi la Lviv

Peste 100 de pugilişti din regiunile vestice ale ţării au participat la Campionatul Ucrainei pentru juniori (anii de naştere 2001-2002) în oraşul Skole, regiunea Lviv. Buco­vinenii au demonstrat că au o pregătire fizică şi tactică bună. Rep­rezentanţii FSC „Kolos”, Roman Boşci, Stepan Vignan şi Nazar Pankiv au obţinut medalii de bronz în cadrul competiţiei naţionale. Tinerii pugilişti se antrenează în cadrul clubului de box „Kolizei-Maşzavod” sub conducerea antrenorilor Oleksandr şi Eduard Pogodin. Încă o medalie de bronz a fost obţinută de Dmytro Varvarici, antrenat de Petro Moskaliuk în cadrul clubului „Sparta”.

Ivan şi Petro Gaiduk din satul Şipinţi, raionul Chiţmani. Ambii au obţinut câte o medalie de bronz. Un alt tânăr bucovinean, Dmytro Sajin, s-a clasat pe locul doi în categoria sa de greutate. La Lviv au participat şi au obţinut mari succese şi alţi tineri boxeri bucovineni, în special din raionul Vijniţa. De menţionat că boxul este un sport de dezvoltare prioritară în regiunea Cernăuţi, existând o bază sportivă importantă pentru educarea tinerilor pugilişti bucovineni.