Ucrainenii elimină românii în optimile FIBA Europe Cup

Ucrainenii elimina romanii

Echipa masculină de baschet CS Energia Târgu Jiu a fost învinsă de Himik Iujnyi (Ucraina), cu scorul de 84:77, în Sala Trivale din Piteşti, în meciul al treilea din optimile de finală ale FIBA Europe Cup, fiind astfel eliminată din competiție.
După 77:71 în primul meci şi 60:71 în al doilea, Energia avea şanse minime de a continua cursa, din cauza problemelor financiare şi de efectiv, care au făcut-o să abordeze meciul decisiv cu Himik în doar şase jucători. Gorjenii au făcut un meci remarcabil şi au pierdut onorabil în aceste condiţii, la doar şapte puncte, deşi au jucat fără Porter Troupe, Adrian Guţoaia, Lazar Radosav­lje­vic, Jamar Diggs şi Callistus Eziukwu, plecaţi de la echipă.
Energia a jucat excelent în primele 15 minute ale partidei şi a condus, diferenţa maximă fiind de 9 puncte, 33:24, însă oaspeţii au revenit în meci şi au preluat controlul în sfertul al doilea, la jumătatea partidei scorul fiind de 45:40 pentru Himik. Avantajul maxim al echipei ucrainene a fost de 15 puncte, 65:50, dar pe final gorjenii au redus din ecart, pierzând cu 77:84.