Victorie importantă pentru FC Bucovina

bukovina

Clubul cernăuţean de fotbal Bucovina a înregistrat prima victorie pe teren propriu din acest sezon. În cadrul etapei a 7-a a campionatului din prima ligă cernăuţenii s-au impus cu scorul de 2:0 în faţa echipei Hirnyk-Sport (Gori­şni Plavni). Buco­vinenii au dominat practic tot meciul. În minutul 78 Taras Syvka execută un corner, iar balonul deviat de un jucător din defensivă ajunge în plasa porţii adversarilor. În ultimul minut al partidei Vladislav Bugai sporeşte avantajul bucovinenilor în urma unui asalt spec­ta­culos al porţii echipei Hirnyk-Sport. În urma acestei victorii FC Buco­vina a acumulat 10 puncte la activ şi urcă pe locul 7 în clasamentul general pe echipe. Şi încă o veste bună! FC Bucovina va obţine un ajutor financiar din partea Consiliului Oră­şenesc Cernăuţi.
Depu­taţii au votat în favoarea alocării a 300 mii de grivne din bugetul local pentru echipa cernăuţeană.