Duel ucraineano-român de baschet

Rade Dzambic, de la SCM U Craiova, se lupta pentru minge cu Gordon Watson, de la Energia Rovinari, in timpul meciului disputat in cadrul Cupei Energia, miercuri, 28 august 2013, la Targu Jiu. BOGDAN DANESCU / MEDIAFAX FOTO

Victorie mare pentru Energia Târgu-Jiu în me­ciul 1 al optimilor de fina­lă din FIBA Europe Cup. Echi­pa gorjeană a depășit campioana Ucrai­nei, Himik Iujnyi, după un duel electrizant. Par­tida a demarat echilibrat, iar la finalul primului sfert scorul era de 17:19. Ucrai­nenii și-au mărit avansul până la pauza mare, unde au intrat cu avans de 8 puncte. A urmat un adevărat recital ofensiv al gazdelor.
„Chiar dacă suntem conduși, găsim energia ne­cesară și reușim să ajus­tăm la pauză și nu cedăm până la capăt. Asta e fru­mos în baschet, să lupți pâ­nă la capăt, ca să vezi care este învingătoarea”, a declarat antrenorul român Adrian Gu­țoaia. Jamar Diggs a adus Energia în avantaj cu nouă secunde înainte de finalul sfer­tului 3. Americanul a fost și cel mai bun marcator al meciului, cu 20 de puncte, 3 recuperări și 4 pase deci­sive. S-a terminat cu 77:71 și gorjenii conduc la general cu 1:0.
„Este o victorie extra­ordinară. Mulțumim fanilor, care au venit în număr foarte mare aici, ne-au încurajat, ne-au făcut să ne simțim ca acasă, chiar dacă jucăm la Pitești”, a mai spus A. Gu­țoaia. „Acum ne simțim foarte bine, pentru că am câști­gat. Dar a fost epuizant, frustrant din punct de vedere psihic, fiindcă au jucat excelent în defensivă”, a declarat Callis­tus Eziukwu. Seria se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri. Urmă­toarea partidă se joacă în Ucraina.