Șahtar – în sferturile de finală ale Europa League

Sahtar in semifinala Europa league

Sahtar in semifinala Europa leagueŞahtar Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Europa, trecând în optimile competiţiei de echipa Anderlecht Bruxelles, 3:1 în tur şi 1:0 în retur. La partida disputată în Belgia, de la Şahtar a fost eliminat Kucer în minutul 84, iar de la Anderlecht – Mbodji, min. 86. Golul a fost marcat de Eduardo, în minutul 90+3.
Antrenorul lui Şahtar Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat, după calificarea în sferturile de finală ale Europa League, că formaţia sa este singura din Europa de Est rămasă în cupele europene în acest sezon, informează site-ul oficial al grupării din Donețk.
„A fost un meci dificil, dar ne aşteptam la acest lucru. Anderlecht are o mare tradiţie în cupele europene şi ştiam că vor da totul pentru a întoarce rezultatul din tur. În prima repriză ne-am organizat foarte bine, am avut controlul balonului şi nu le-am permis adversarilor să se apropie de poartă. În partea a doua ei au fost mai agresivi, uneori au depăşit limitele. Însă noi am rămas disciplinaţi, iar intuiţia lui Edu­ardo ne-a adus golul victoriei…
Ne ştim potenţialul şi încercăm să scoatem maxim din orice meci. Nu mă gândesc la câştigarea Ligii Europa, o vom lua meci cu meci. Trebuie observat că Şahtar Doneţk este singura formaţie din Europa de Est aflată în acest moment în cupele europene”, a spus Lucescu. Şahtar Doneţk a ajuns pentru prima dată în sferturile Europa League după 2009, când a câştigat trofeul.